Novković smijenio Hrvata s čela Sudske policije u Orašju

Večernji list već je nekoliko puta pisao o  problemu nacionalne zastupljenosti u Sudskoj policiji Federacije BiH.

Naravno, štetu snose hrvatski kadrovi koji su uklonjeni iz vrha Sudske policije već godinama, a proces se nastavlja provoditi na županijskoj razini.

Posljednji slučaj dogodio se u Posavini, točnije u Orašju.

Kako su rekli sugovornici, nedavno je proveden interni oglas za popunu ispražnjenih radnih mjesta.

Sporna Novkovićeva odluka

Nakon što je za zapovjednika imenovana osoba hrvatske nacionalnosti, uslijedila je žalba. Predsjednik Vrhovnog suda Federacije BiH Milorad Novković zatim je donio odluku kojom se spomenuta žalba prihvaća, imenovana osoba hrvatske nacionalnosti uklanja s mjesta zapovjednika, a imenuju se osoba iz reda srpskoga naroda.

Napominjemo kako u Posavskoj županiji živi 74 posto Hrvata, Bošnjaka 25 posto, a Srba 0,02 posto, piše Večernji list.

Struktura sudske policije trebala bi odgovarati nacionalnoj strukturi stanovništva na teritoriju na kojem sudska policija djeluje, ali izgleda kako to odgovorne ne zanima, uključujući i predsjednika Vrhovnog suda FBiH Milorada Novkovića.

– U nekim drugim županijama su na rukovodeća mjesta imenovane osobe koje su imale manje bodova na rang-listi, ali su dobile pozicije zbog nacionalne i spolne zastupljenosti. Imali smo takav slučaj, primjerice, u Hercegbosanskoj županiji. Ali ista pravila nisu primijenjena kada je u pitanju Posavska županija.

Nitko ne zna zašto, ali je očito kako ne vrijede ista pravila za sve, nego se zakonske odrednice provode selektivno, rekli su nam naši sugovornici iz Posavine.

Takva odluka djelomično je unijela nemir među hrvatsko stanovništvo u tom dijelu Federacije.

Poruka Hrvatima

– Mi ovdje imamo problem s iseljavanjem već godinama, a ovakve stvari samo su još jedna poruka kako se Hrvate pokušava otjerati s ovoga područja. Nadamo se kako će odgovorni preispitati odluke koje su donijeli i cijelu priču vratiti u zakonske okvire.

Krajnje je vrijeme da se zaustavi diskriminacija prema hrvatskim kadrovima u Sudskoj policiji Federacije BiH i da Hrvati dobiju pozicije koje im pripadaju. Ovako smo u poziciji da se krši zakon i upitno je postoji li uopće volja odgovornih da se nepravdu ispravi, govore naši sugovornici.

– Do eventualnog disbalansa na pojedinim radnim mjestima u Sudskoj policiji Federacije BiH došlo je uslijed činjenice da je posljednji prijem službenika Sudske policije vršen 2008. godine, dok je u razdoblju od 2008. do danas radni odnos u Sudskoj policiji, po raznim na zakonu temeljenim osnovama, prestao za ukupno 25 službenika Sudske policije, navodi se u odgovoru koji smo dobili iz Vrhovnog suda FBiH prije nekoliko tjedana.

Samo ostaje pitanje zašto se nacionalna struktura narušava i dalje na štetu Hrvata donošenjem spornih odluka i uklanjanjem hrvatskih kadrova s mjesta koja im pripadaju po trenutačno važećim propisima./HMS/

spot_img

Najnovije

spot_img