MOSTAR: Kroz zajedničko djelovanje podići svijest o energetskoj učinkovitosti i korištenju obnovljivih izvora energije

Gradska uprava (GU) Mostar uspješno privodi kraju projekt CB-GREEN, koji ima za cilj poboljšati stanje u pogledu učinkovitog korištenja energije i pridonijeti održivom upravljanju energetskim projektima u pograničnim područjima BiH i RH. U projekt su uključeni Neum i Mostar sa strane BiH te Zadar sa strane RH.

Projekt se sastoji od 5 radnih paketa formiranih na način da se ostvari 7 vezanih rezultata projekta. Opći cilj projekta je zaštititi i sačuvati okoliš i potaknuti održivo korištenje prirodnih resursa u graničnim područjima Zadarske županije i HNŽ-a kroz zajedničke akcije i kampanje podizanja svijesti o energetskoj učinkovitosti i korištenju obnovljivih izvora energije u javnom sektoru, piše Večernji lis BiH.

RH i BiH potpisnice su ugovora o uspostavi Energetske zajednice pa imaju obvezu usklađivanja pravnog okvira vezanog uz energiju i postizanja standarda i normi EU u području učinkovitog korištenja energije, udjela obnovljivih izvora energije u krajnjoj potrošnji i smanjenja emisije CO2. U ovom procesu jedinice lokalne samoupravu spadaju među najznačajnije sudionike, i to kroz 4 osnovne uloge: proizvođači energije, potrošači energije, oni koji stvaraju lokalne energetske politike i reguliraju lokalna tržišta energije. Projekt CB-GREEN nastoji intenzivirati aktivnosti lokalne uprave u području energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije u prekograničnom području postizanjem specifičnog cilja: unaprijediti sustav upravljanja energijom u lokalnim zajednicama i promicati energetsku učinkovitost i obnovljive izvore energije u prekograničnom području kroz zajedničku inicijativu partnera iz ZŽ-a i HNŽ-a.

Uz procijenjene rezultate, poput uspostavljanja učinkovitog prekograničnog partnerstva za poboljšanje sustava za upravljanje energijom u lokalnim zajednicama, definiranje politika za održivu energiju za Zadar, Neum i Mostar, stvaranje mreža EE i OIE projekata za ZŽ i HNŽ itd, objektivno mjerljivi pokazatelji postignuća projekta CB-GREEN su: definirana je politika za održivu energiju, a koju su definirale lokalne vlasti, poboljšane su metode za planiranja i praćenje EE i OIE projekata u ZŽ i HNŽ, povećana vidljivost, razumijevanje i svijest o pitanjima EE za predstavnike ciljanih skupina i opću javnost te je izrađen program EE – akcijskog plana energijski održivog razvitka Mostara 2016.- 2020. Uspostavljen je Info-pult za EE i OIE.

U 2016. održano je 14 radionica, gdje su educirani predstavnici tehničkog osoblja, kao i upravljačkog kadra GU, JP i JU. Kao rezultat radionica uspješno su se počeli pripremati i provoditi projekti energetske obnove javnih objekata. Održane su i javne kampanje za podizanje svijesti o EE u Mostaru gdje su se građanima dijelile brošure. Nabavljena je računalna oprema za Tim EE i u tijeku je nabava termovizijske kamere za potrebe Tima za EE Mostara. U tijeku je tiskanje akcijskih planova i organiziranje promotivnog događaja koji je planiran za početak veljače i bit će održan u Mostaru.

Važno je naglasiti kako je iz projekta proistekao nastavak suradnje na drugim projektima EE. Suradnja je proširena i na Crnu Goru, izrađen je novi projekt i već ga je pozitivno ocijenila Komisije EU. Trajanje projekta CB-GREEN je 24 mjeseca, financirao ga je EU u iznosu od 420.328,82 eura, od toga za grad Mostar i Neum izdvojeno je 84,22 posto, odnosno 214.950,60 eura. Mostar je kroz izravnu provedbu projekta CB-GREEN dobio oko 100.000 KM i pokazao se kao spreman i odgovoran partner za buduće projekte EE./HMS/

spot_img

Najnovije

spot_img