KPZ ZENICA Tko je i zašto pustio šeraka na slobodu?

Adnan Šerak iz Sarajeva službeno je proglašen bjeguncem nakon što se nije vratio u zenički KPZ, a nakon što mu je odobren prekid odsluženja kazne zatvora na koju je osuđen zbog dvostrukog pokušaja ubojstva, piše Faktor.ba. Kako je ranije objavljeno, Šerak se na odsluženje zatvorske kazne trebao vratiti u ponoć 22. listopada, ali se u KPZ-u nije pojavio, što je za medije potvrdio i ravnatelj te kazneno-popravne institucije Redžo Kahrić.

Općinski sud u Sarajevu demantirao je kako je ovaj sud na bilo koji način sudjelovao u puštanju Šeraka na prekid izdržavanja kazne. Doznaje se kako je odluku u ovom predmetu donijelo Sudsko vijeće Županijskog suda u Sarajevu, prenosi Večernji list. Iz ovog Suda nisu odgovarali na telefonske pozive novinara, a službeni upit na e-mail adresu Suda također je ostao bez odgovora.

S druge strane, Šerakov odvjetnik Kerim Čelik kazao je kako je u ovom slučaju ispoštovana sva potrebna zakonska procedura, ali i da ne zna zbog čega se Šerak na kraju nije vratio na izdržavanje kazne niti zna gdje se on trenutačno nalazi.

– Razloge zbog kojih je zatražen prekid izdržavanja kazne ne bih komentirao jer se radi o nekim njegovim obiteljskim prilikama, ali vam mogu kazati kako su bila četiri opravdana razloga zbog kojih je on to zatražio. Sud je najprije taj zahtjev odbio, nakon čega smo uložili žalbu Vrhovnom sudu FBiH, koji je žalbu uvažio i vratio predmet Županijskom sudu na odlučivanje, uz preporuku kakvu odluku da donese, nakon čega je Županijski sud donio odluku kojim se odobrava prekid. Na tu odluku potom se žalilo Županijsko tužiteljstvo, koje uopće nije ovlašteno niti bi trebalo biti uključeno u taj slučaj, da bi Vrhovni sud odbio žalbu Tužiteljstva i predmet vratio ponovno Županijskom sudu na odlučivanje. Konačno, Vijeće Županijskog suda donijelo je odluku kojom mu je i odobren taj prekid – kazao je Čelik. On je objasnio i kako je u cijeloj ovoj priči potpuno ispoštovana sva potrebna procedura te da su u slučaj bili uključeni KPZ Zenica, koji je dostavio anamnezu zatvorenika, i Centar za socijalni rad Ilijaš.

– Centar za socijalni rad Ilijaš dao je također pozitivnu ocjenu u ovom slučaju – kazao je Čelik. On je napomenuo i da Šerak “nije opasni ubojica kako su pojedini mediji napisali” te kako je, “unatoč činjenici da su ga na ročišta dovodili u okovima, on jedan od najpitomijih optuženika s kojima je surađivao”.

Podsjetimo, Vrhovni sud FBiH je ukinuo presudu kojom je Šerak bio osuđen za nanošenje smrtonosnih ozljeda zatvoreniku Dženanu Džaki u KPZ-u Zenica i predmet vratio Županijskom sudu u Zenici na ponovno odlučivanje. Džaka je 5. kolovoza 2013. s ozljedama glave primljen na Odjel intenzivne njege Kirurškog odjela Županijske bolnice Zenica, gdje je šest dana kasnije preminuo. Sve vrijeme je bio u komi. Obdukcijom je utvrđeno kako je preminuo od posljedica ozljede lubanje. Prema optužnici Tužiteljstva ZDŽ-a, Šerak je 5. kolovoza u prostorijama razglasa 1. paviljona pozvao osuđenika Nenada Kojića te zatražio da pozove Dženana Džaku. Nakon što je Džaka došao, Šerak mu je pokazao određene fotografije te ga pitao zašto se slika s njegovim neprijateljima, na što mu je on, navodno, rekao da mu je Šerak prijatelj. Nakon toga ga je Šerak, tražeći da spusti ruke i gleda prema njemu, dva puta udario šakom u glavu, a Džaka je pao i preminuo uslijed teških prijeloma kostiju glave. Nenad Kojić je tijekom suđenja priznao da je on namjerno ubio Džaku i da je Šerak nevin. Njegovo priznanje Sud, međutim, nije prihvatio. Džaka je presudom Vrhovnog suda FBiH bio osuđen na 14 godina i tri mjeseca zatvora zbog ubojstva./HMS/

spot_img

Najnovije

spot_img