Kovač protiv Ajaxa i tradicije u Amsterdamu

Niko Kovač i njegov Bayern večeras od 21 sat igraju kod Ajaxa posljednju utakmicu grupne faze Lige prvaka. Njemački prvak drži prvo mjesto skupine E s dva boda više od nizozemskog velikana, a obje momčadi su još u prošlom kolu osigurale plasman u nokaut fazu.

Međutim, njihov dvoboj odlučit će tko će osvojiti skupinu, a Bayernu je i bod dovoljan za potvrdu prve pozicije. No baš to treba brinuti goste iz Münchena koji su sva četiri puta dosad iz Amsterdama kući odlazili bez pobjede, uz tri poraza i tek jednim remijem, a nisu slavili ni na Allianz Areni, gdje je ove sezone bilo 1:1.

Zanimljivo, od četiri sezone u kojima su igrali jedni protiv drugih, Ajax je u dvije godine završio kao europski prvak, 1973. i 1995, piše Index.hr

Ajax je izbacio Bayern u četvrtfinalu Kupa prvaka 1973. godine uz pobjedu kod kuće 4:0 golovima Arieja Haana u 53. i 69., Gerrie Mührena u 66. te Johana Cruyffa u 88. minuti. Na koncu su Nizozemci osvojili i tri naslova europskog prvaka zaredom.

Sljedeći put sreli su se 1981. Iako je Bayern kod kuće slavio 5:1, u Amsterdamu je opet izgubio, 2:1. Martin Wiggemansen načeo je Nijemce u 16. minuti, na 2:0 povisio je Frank Rijkaard dvije minute kasnije, dok je Karl-Heinz Rummenigge uspio tek smanjiti u 81.

Treći susret dogodio se u polufinalu 1995. godine kada su Nizozemci još jednom razbili Bavarce, rezultatom 5:2 uz dva gola Jarija Litmanena (12. i 46.) te po jedan Finidija Georgea (41.), Ronalda de Boera (44.) i Marca Overmarsa (88.). Potom je Ajax također otišao do kraja i osvojio svoju posljednju, četvrtu titulu u Ligi prvaka.

Posljednji njihov sastanak dogodio se u grupnoj fazi 2005. godine, a tada je Bayern jedini put u Amsterdamu ostao neporažen, 2:2. Roy Makaay je u devetoj minuti zabio za goste, a potom Tomáš Galasek u 39. i Nicolae Mitea u 64. preokrenuli, ali je u 78. minuti Michael Ballack zabio za konačni remi.