KONGRESNICI PITAJU STATE DEPARTMENT: Što ste učinili na osiguravanju legitimnog predstavljanja u BiH?

Trojica američkih kongresnika uputila su pismo pomoćniku Državnog tajnika za Europu i Euroaziju Wessu Mitchellu u kojem traže veći međunarodni i američki angažman prije izbora u Bosni i Hercegovini u listopadu ove godine.

Pismo su uputili republikanski članovi Zastupničkog doma Kongresa SAD Scott Perry iz Pennsylvanije, Joe Burton iz Texasa i Thomas Garrett iz Virginije, saznaje Dnevnik.ba.

Na web stranici kongresmena Perryja, koji je član Odbora za vanjske odnose, navodi se da je on kontaktirao s Mitchellom zbog dolazećih izbora u BiH te da to pismo dolazi usred sve veće zabrinutosti zbog toga što politički čelnici u Bosni i Hercegovini nisu adekvatno odgovorili na odluke Ustavnog suda, koji je oborio dijelove Izbornog zakona u prosincu 2016.

Jedno od najzanimljivijih dijelova pisma je pitanje Mitchellu vezano za angažman State Departmenta na osiguravanju prava konstitutivnih naroda i predstavljaju njihove volje kako u Domu naroda Federacije BiH, tako i u izboru članova Predsjedništva BiH.

Pismo trojice kongresnika pomoćniku Državnog tajnika Wessu Mitchellu prenosimo u cijelosti:

Poštovani Zamjeniče Tajnika Mitchell,

Ovog mjeseca obilježava se 26. godišnjica referenduma koji je doveo do nezavisnosti Bosne i Hercegovine (BiH) od danas raspadnute Jugoslavije. Od referenduma do demokracije, Sjedinjene Države su služile kao lider u BiH. Naša zemlja je posvetila ogromne resurse i vrijeme da zaustavi oružani sukob i posreduje mir kroz Dejtonski Sporazum. Danas, mi smo zabrinuti da su mir i politička stabilnost u BiH ugroženi trenutnom pat situacijom vezanom za državni izborni zakon.

Do danas, BiH još uvijek nije u potpunosti riješila pitanje dijelova državnog izbornog zakona koji su oboreni od strane Ustavnog Suda u prosincu 2016. godine. Nedostatak rješenja za ovaj problem je izazvao strah u BiH da nadolazeći izbori neće biti priznati, i da se vlada neće formirati.

Sjedinjene Države moraju ponovno preuzeti lidersku ulogu u BiH. Posljedice razbuktavanja političke krize u BiH su previše ozbiljne da bi se s njom riskiralo. Ako rezultati izbora ne budu prihvaćeni od strane građana, politička stabilnost koju je BiH zaslužila i uživala preko dvije decenije će biti ugrožena. Politička nestabilnost u BiH je potencijalno destabilizirajući faktor na Zapadnom Balkanu, i ona otvara BiH i njene susjede daljnjem utjecaju destruktivnih aktera, uključujući Rusiju i radikalne islamističke terorističke organizacije.

Nadamo se otvaranju dijaloga s Vama kako bismo saznali što Vaš Odjel i naše Veleposlanstvo u Sarajevu rade da bi pomogli i osigurali da političke vođe u BiH hitno otklone ove rizike prije izbora 2018. godine. Povodom toga, s poštovanjem, tražimo od Vas odgovore na sljedeća pitanja:

1. Koje specifične korake je State Departement poduzeo da se razriješe problemi u vezi s općim izborima u listopadu 2018. godine? Molimo Vas da opišete ulogu, ako ona postoji, koju je State Departement imao u dovođenju političkih vođa iz različitih nacionalnih zajednica skupa da bi dogovorili rješenje.

2. S očekivanjem da će Izborno povjerenstvo raspisati izbore u ranom svibnju 2018. godine, koje aktivnosti Odjel za Europske i Euroazijske Poslove i Ambasada u Sarajevu planiraju poduzeti da bi potaknuli lidere u BiH da osiguraju da izbori u listopadu budu provedeni i da se rezultati izbora implementiraju demokratski i u potpunosti? Kao Zamjenik Tajnika, planirate li se osobno se uključiti u ovaj proces?

3. Na koji način State Departement radi sa svim stranama da se dogovore oko izborne formule koja je ustavna, koja štiti prava konstitutivnih naroda, i koja će dati rezultate koji predstavljaju volju naroda kako u Domu naroda Federacije BiH, tako i u izboru članova Predsjedništva BiH?

4. Na koji način trenutna kriza oko izbornog zakona utječe na prioritete SAD-a u BiH? Molimo Vas da nabrojite najvažnije prioritete za State Departement i kako trenutni problem oko izbornog zakona utječe na svakog od njih.

Hvala Vam na Vašem vremenu i obziru. Sjedinjene Države imaju obavezu da podrže mir kojeg su potakle 1995. godine. Mi smo spremni pomoći Vam dok vi pojačavate napore SAD-a da osiguraju nastavak mira i stabilnosti u BiH.

S poštovanjem,

Scott Perry
Član Kongresa

Joe Barton
Član Kongresa

Thomas A. Garrett, Jr.
Član Kongresa

spot_img

Najnovije

spot_img