Cardiff i Burnley korak do rekorda, igrali samo 42 minute

Engleski premierligaši Cardiff City i Burnley odigrali su u nedjelju najkraću utakmicu na ‘Otoku’ u posljednjih pet godina što je izazvalo uzbunu u vodstvu lige, ali i među čelnicima International Football Association Boarda (IFAB), nogometnog tijela koje mora priznati svako nogometno pravilo prije njegovog usvajanja.

Cardiff i Burnley su odigrali svega 42 minute čiste igre, dok je 48 minuta potrošeno na prekide, te razna zadržavanja. “Briljirao” je branič Cardiffa Sean Morrison koji je na izvođenje auta tijekom utakmice potrošio čak osam minuta, piše Hina.

Bila je to najkraća premierligaška utakmica nakon ogleda Aston Ville i Stoke Cityja iz prosinca 2013. koja je imala 40 minuta i 50 sekundi čiste igre.

Vodstvo Premiershipa je ostalo šokirano ovim podatkom svjesno kako nitko ne želi plaćati skupe karte kako bi gledao svega 40 minuta nogometa.

Međunarodni odbor nogometnih saveza (IFAB) još je prošle godine pokrenuo inicijativu “Play Fair” kojoj je glavni cilj povećati vrijeme kada je lopta u igri. IFAB želi utvrditi mogu li tehnologija ili primjeri iz drugih sportova pomoći kako bi i u nogometu bilo što više ‘čiste’ igre.

Jedan od prijedloga je da se utakmice igraju 2×30 minuta, ali bi se sat zaustavljao kod svakog prekida ili kada bi lopta izašla izvan terena. Razmatrane su i druge, malo manje kontroverzne promjene. Jedno od njih je i da bi vratar mogao izvesti slobodni udarac ili gol-aut dok se lopta kreće. Predloženo je i da igrač kod izmjene može izaći na bilo kojem dijelu terena.

Idući sastanak IFAB ima u ožujku iduće godine u Škotskoj i na njemu će se raspravljati o ovim idejama.

IFAB je formiran 1886. na sastanku nogometnih saveza svih zemalja Ujedinjenog Kraljevstva u Manchesteru. Osim što s vremena na vrijeme uvede neko novo pravilo, IFAB nadopunjava pravila koja se koriste poglavito u utakmicama./HMS/