BIATLON Jakov Fak osvojio srebrnu medalju za Sloveniju

Jakov Fak osvojio je prvu medalju za Sloveniju na ovogodišnjim Zimskim olimpijskim igrama u Pjongčangu.

Slovenski biatlonac koji je 2010. u Vancouveru osvojio broncu za Hrvatsku u sprintu na 10 kilometara, ovaj je put srebrni u utrci na 20 kilometara.

Norvežanin Johannes Johannes Thingnes Bø osvojio je zlatnu medalju, a treći je bio Austrijanac Sebastian Samuelsson.

Već u prvom pucanju Jakov je nagovijestio da bi ovo mogao biti njegov dan, pogodio je svih pet meta i došao blizu prvih deset. A onda Fak krenuo prema vrhu.

Ovaj put na ruku su mu išli i vremenski uvjeti, u Pjongčangu je bilo -3 stupnjeva Celzijevih i nije bilo tako vjetrovito kao prijašnjih dana. Utrku je završio bez promašene mete, a to je uspjelo još samo brončanom Landertingeru. Zlatnu medalju Johannes Thingnes Bø je promašio dvije mete, no sjajan je bio na stazi.

‘Srebro u Pjongčangu najveći je uspjeh u karijeri Jakova Faka. Zbog zdravstvenih problema koji su ga pratili zadnje dvije godine, mnogi su ga otpisali. No Jakov se ponovno iskazao u najvažnijoj utrci i pokazao da je sportaš za velike stvar. Jakov Fak nedvojbeno je veliki slovenski junak!’ pišu slovenski mediji o bivšem hrvatskom olimpijcu.

A prije puta u Pjongčang podigla se velika prašina u slovenskoj javnosti o izbora stjegonoše na otvaranju.

Slovenski olimpijski odbor za kandidate je predložio Jakova Faka, te skijašku trkačicu Vesnu Fabjan i hokejaša Mitju Robara. Nakon što je to izazvalo buru u medijima Jakov je odustao od tog izbora.

Na Igrama u Vancouveru 2010. Fak je nosio hrvatsku zastavu na otvorenju te je osvojio broncu u biatlonu podsjeća Večernji list./HMS/