Bakterije pretvaraju urin u električnu energiju

Ljudi, baš kao i sva druga živa bića, proizvode puno otpada, ali znanstvenici nam žele ukazati da taj proces ne mora nužno tu završiti.

Kada je u pitanju odbačeni otpad, primjerice, Švedska godišnje spali više od dva milijuna tona otpada – gotovo 50% smeća koju ta zemlja proizvode – kako bi se generirala struja. Znanstvenici sa Sveučilišta West England (UWE) rade na razvoju zahoda koji bi generirao električnu energiju iz urina.

Iako se prototip takvog zahoda trenutno nalazi izvan bara Studentskog zbora ovog sveučilišta, gdje će sigurno imati puno posjetitelja, znanstvenici se nadaju da bi taj pothvat mogao imati veću korist od pukog zabavljanja i zbunjivanja pijanih studenata.

Energija koju generira sustav koristi se kako bi osvijetlila kabinu, a bio bi to idealan dodatak za izbjeglice ili prognanike u kampovima koji često nemaju struju.

Pitate se na koji način ovi zahodi funkcioniraju? Kabine su opremljene mnoštvom mikrobioloških gorivih ćelija (MFC) koje se dobivaju iz metabolizma mikroorganizama. Žive bakterije unutar gorivih ćelija koriste urin kao gorivo za rast i održavanje, a kao nusprodukt proizvode struju.

“MFC je ​​sustav koji uzima dio te biokemijske energije koja se koristi za rast mikroorganizama, i pretvara je izravno u električnu energiju – ono što možemo nazvati energijom iz urina.Ova tehnologija jednako je prirodna kao i način na koji se dobiva, budući da ne zahtijeva korištenje fosilnih goriva, a učinkovito koristi otpadni proizvod kojeg ima u izobilju.”, rekao je voditelj projekta Ioannis Ieropoulos.

Važno je naglasiti kako su te mikrobiološke gorive ćelije (MFC) također vrlo jeftine: izrada svake košta oko £1 ($1,51). Prema Ieropoulosu, postavljanje takvog prototipa u konačnici košta oko £600 ($900), što je relativno mala cijena s obzirom na trajnost proizvoda.

Nadalje, znanstvenici pokušavaju potaknuti što više studenata na korištenje tog zahoda, a ako se tijekom probnog razdoblja pokaže da kabine dobro funkcioniraju, onda se možemo nadati da bi one mogle biti instalirane i na mnogim drugim područjima gdje su prijeko potrebne./HMS/

spot_img

Najnovije

spot_img